
Nowe podejście do druku w drukarniach
Współczesny druk i metody druku wielkoformatowego i przemysłowego są dużo wyższej jakości niż kilka lat temu. Postęp technologiczny i metodologiczny wspiął się na wyżyny i druk stał się jeszcze tańszy i dokładniejszy. Większość drukarni oferuje druki w niskich nakładach, druki cyfrowe i wielkoformatowe.
Są też wyspecjalizowane drukarnie dla zamówień hurtowych oraz na nietypowych materiałach lub drukujące jedynie dany segment materiałów reklamowych jak np. naklejki wszelkiego typu. Trzeba też wiedzieć, że nie każda drukarnia wydrukuje małe zamówienie, więc trzeba dobrze przeszukać rynek w poszukiwaniu takiej, która tanio zrealizuje nasze zlecenie.
Druk offsetowy- rodzaje i typy
Druk offsetowy to najpopularniejszy rodzaj druku w dzisiejszej poligrafii. Co prawda ma wiele odmian i stosuje się różne techniki i materiały (farby, papier). Główny podział to druk na zimno, gdzie farba utrwala się poprzez wsiąkanie w papier. Podczas gdy offset 'na gorąco' gdzie zadrukowana wstęga papieru przechodzi przez tunel suszący.
Klasyczny offset (wodny) wiąże się z użyciem wałków wodnych i powierzchni hydrofilowe i hydrofobowe, jednak rezygnuje się już z tej metody ze względu na trudność w uzyskaniu dobrego balansu środowiska wodnego i farby olejnej.
Następcą tej metody jest druk offsetowy bezwodny gdzie zamiast wody stosuje się formy silikonowe.
O czcionce w Wiki
Czcionka ma postać metalowego prostopadłościanu odlanego ze stopu drukarskiego. Główną część czcionki stanowi słupek. Na jego górnej (czołowej) powierzchni znajduje się wystająca główka o kształcie drukowanego znaku. Płaska powierzchnia główki stanowi tzw. oczko odbijające w trakcie drukowania znaki pisarskie. Oczko to powierzchnia samego znaku. Prostokąt opisany na obrysie główki nie wypełnia jednak całości powierzchni czołowej czcionki. Pomiędzy główką i krawędziami bocznymi czcionki znajdują się odległości zwane odsadkami. Odsadka umożliwia składanie samego tekstu bez justunku, zapewniając minimalny potrzebny odstęp między znakami w wierszu (w poziomie) i między wierszami (w pionie).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Czcionka